ez itt az index

Fenntartható Elektronika

A kutatócsoport tevékenysége:

A kutatócsoport elsősorban az alkalmazott elektronikai anyagok, hordozók, tokozóanyagok fenntarthatóságával, azok újszerű anyagokkal való helyettesítésével foglalkozik. A 2010-ben kezdődő kutatásainkban az elektronikai hordozó biológiailag lebontható műanyagokkal való helyettesítését tűztük ki célul, amely 2023-ban és 2024-ben egy M-ERA és egy H2020 pályázatban (Pathfinder EIC) tetőzött. Továbbá a cirkuláris elektronika, hulladék-minimalizáló technológiák is a kutatás céljában állnak. A kutatások az ENSZ 9 és 12-es SDG-i (Fenntartható Fejlődési Célok) mentén zajlanak. A kutatócsoport a gyártási folyamatok optimalizálásával az energiahatékony és selejtszámot minimalizáló kutatásaival az elektronikai gyártástechnológia fejlesztését is célul tűzte ki az SDG9 mentén. A kutatócsoport erőssége, hogy munkatársai interdiszciplináris ismereteket igénylő, erős elektronikai gyártástechnológiai alappal rendelkeznek, valamint az évtizedes tapasztalat világszinten is egyedi tudást összpontosított a csoport munkájában. A kutatócsoport által elért eredmények a jövőben a Green Deal és az EU fenntarthatósági célkitűzései mentén hasznosulnak az elektronikai gyártóipar és hulladékfeldolgozás gyakorlatában.

Eredmények:

A csoport a kezdeti PLA (politejsav) és CA (cellulóz-acetát) alapú hordozókból kiindulva, mára a Meshlin Kft.-vel közösen egy újszerű, égésgátolt, szálerősített, biológiailag lebontható hordozó technológiát fejlesztett ki a kurrens szubtraktív áramköri- és felületszerelési technológiákkal kompatibilis módon. Ennek eredményeképp sikeres pályázatokban vesz részt a kutatócsoport. A kutatás eredményeként a világon először működő Arduino Nano áramkört hoztunk létre ezen a hordozón. Az elektronikai hulladék potenciál tekintetében az így készült elektronikák akár 70-90 tömeg% tekintetben csökkenthetik a hulladék nehezen feldolgozható, korábban epoxi/üvegszál-alapú műanyag alkotóit. Külföldi kapcsolatok révén folyamatban van az anyagok nagyfrekvenciás karakterizációja, a bioleaching-alapú réz visszanyerés kidolgozása, és további cirkuláris, újrafeldolgozott réz alkalmazása elektronikai vezető céljára. Emellett komposztálási (szabadtéri, laboratóriumi) kísérleteket is folytatunk, amelynek eredményeit folyamatosan publikáljuk.

Speciális infrastruktúra:

PCB gyártósor • FEI Inspect S50 pásztázó elektronmikroszkóp • SONIX HS1000 pásztázó akusztikus mikroszkóp • Bruker Tensor II infravörös spektroszkóp • Spectro Midex M röntgenfluoreszcens spektrométer • Dage XD6600 röntgenmikroszkóp • Espec és Weiss klímakamrák • Coherent AVIA 355 lézeres mikromegmunkáló • Epilog Mini 30W lézeres mikromegmunkáló • Voltalab PGZ301 dinamikus EIS és voltaméter • Agilent Miliohmmeter • szabadtéri és beltéri komposztáló egységek

A közelmúlt projektjei:

2024. Horizon 2020 | Pathfinder EIC | DESIRE4EU – DESIgning and REcycling sustainable Electronic boards for a EUropean circular economy
2023. M-ERA | Beatrice – Biobased dEgradable flAme reTardant pRInted eCo-Electronics

Nemzetközi kapcsolatok:

Arduino AB., University of Grenoble Alps (UGA, INP), Hochschule für Technik und Wirtschaft (HTW) Dresden, Czech Technical University of Prague (FEL CVUT), Sinano Association, Universite Catholique de Louvain (UCL), AB Chimie, Alba Elettronica

Vállalati partnerek:

Meshlin Kft. – szálerősített, biológiailag lebontható hordozók alapkutatása

UniPCB Kft. – szálerősített, biológiailag lebontható hordozók alkalmazásának kutatása

Arduino AB. – fenntarható fejlesztőkártyák kutatása

Félvezetőtechnológiai labor

Félvezetőtechnológiai laboratórium

Class 1000 (ISO 6) és Class 10000 (ISO 7) tisztatéri laboratórium 2-3 inch-es szilícium szelettechnológiával diódák, MOS áramkörök, érzékelők, újszerű eszközök, mikrofluidika és napelemstruktúrák kialakítására. Rendelkezésre álló technológiai lépések: fotolitográfia (1 um felbontás, kétoldalas illesztés), nedveskémia (tisztítás, izotróp és anizotróp marás), felületkezelés (O2, N2, Ar plazma), magashőmérsékletű folyamatok (oxidáció, adalékdiffúzió, hőkezelés), vákuumgőzölés (Al, Au, Ag, Ni, Ti, Cu), RF porlasztás (Pt, Pd, Ti, V, Ta, Al, Cu, Ag, Mo, Fe, Ni, SnO2, ZnO, Si, SiC, Sn-In, SiO2, Si3N4, Al2O3), centrifugás rétegfelvitel (SiO2, PDMS, SU-8), szitanyomtatás (Al, Ag). A laboratórium továbbá rendelkezik az előállított minták és eszközök minősítésére szolgáló eszközökkel: optikai mikroszkópok, SEM, mechanikus profilométer, terjedési ellenállásmérés, SPV és rezgőkondenzátoros felületi potenciáltérképezés, CV mérés, illetve projektspecifikus, egyedi mérési összeállítások, mint pl. napelemminősítő rendszerek (I-V és SR).

Főbb szolgáltatások

A laboratórium főbb szolgáltatásai az alábbiak:

A szolgáltatások igénybevétele

A laboratórium adott szabályozás szerint, lehetőséget biztosít külső használók számára a K+F és az oktatási infrastruktúra használatára, valamint a kutatói és az oktatói gárda szakértelmének igénybevételére.

A hozzáférés intézményen belüli és projektpartnereknek, indokolt esetben költségek megtérítésével, külső felhasználóknak a BME szabályzatai szerinti megállapodások alapján lehetséges.

Az igénybevétel általános elvei tartalmazzák a kutatások során elvárható etikus viselkedés alapelveit, a személyek és vagyoni tárgyak biztonságára vonatkozó alapelveket, a kutatási és oktatási tevékenységek lehatárolását, és az ezen tevékenységekre vonatkozó irányelveket, a megbízási szerződés alapján végzett (nem projektpartnerként, vagy szélesebb együttműködési megállapodás keretében végzett) kutatási, fejlesztési és oktatási szolgáltatások díjszabásának alapelveit.