ez itt az index

Mesterséges intelligencia

A kutatócsoport tevékenysége:

Kutatásaink átfogják a mesterséges intelligencia (MI) teljes spektrumát, szervesen kapcsolódva csoportunk több évtizedes kari szerepvállalásához az MI általános oktatásában, amely napjainkban már BProf, BSc, MSc és doktori képzésekben is jelen van. A kutatócsoporton belüli munkacsoportjaink a Digitális bölcsészet, a Képfeldolgozás és multimodális diagnosztika, a Kooperatív intelligencia, és a Számítógépes orvosbiológia (Computational Biomedicine, ComBine) munkacsoportok. A Digitális bölcsészet a természetesnyelv-feldolgozásán át szemantikus technológiákat vizsgálja. A Képfeldolgozás és multimodális diagnosztika klasszikus képfeldolgozási és információs fúziós módszerek és új mesterséges intelligencia alapú módszerek integrációját vizsgálja. A Kooperatív intelligencia kutatások a federált tanulás, a szenzorhálózatok, autonóm járművek, a multiágens rendszerek és az elosztott számítási módszereket vizsgálják. A ComBine munkacsoport pedig bioinformatikai, kemoinformatikai és egészségügyi problémákra fejleszt mesterséges intelligencia módszereket, különös tekintettel adat- és tudásfúzióra, rendszerszemléletű adatelemzésre, és oksági kutatásokra.

Eredmények:

A mesterséges intelligencia fejlődésének, határterületeinek, interdiszciplináris jellegének és etikai, társadalmi dimenzióinak az oktatásához elindítottunk egy Mesterséges általános intelligencia tantárgyat. A mesterséges intelligencia emberközpontú oktatásának kialakítását egy új Emberközpontú Mesterséges intelligencia MSc program megalkotásával is segítjük egy EU-s nemzetközi projekt keretében. Elindítottuk és már harmadi alkalommal rendeztük meg a kari Mesterséges intelligencia és gépi tanulás tanulmányi versenyt. Kutatásainkban a biomarker kutatást segítő bayesi rendszerszemléletű elemzést több projektben is sikerrel alkalmazzuk (UKB1602, TRAJECTOME, OTKA119866, OTKA139330). A statisztikai genetikai kutatásaink mellett egyre nagy hangsúlyt kap a kemoninformatika és a gyógyszerkutatás mesterséges intelligenciával történő segítése, amelyet hazai és nemzetközi projektekben való részvétel is erősít (Richter témapályázat, MELLODDY). A tanszéki intelligens képfeldolgozási és multimodális adatfúziós kutatásokat is sikerült új projektekben lendületbe hozni, hasonlóan több együttműködésben is vizsgáljuk a modern mesterséges intelligencia eszközök felhasználását a természetesnyelv-feldolgozásban.

A közelmúlt projektjei:

H2020/IMI2, MELLODDY • EUREKA, iCare4NextGen • OTKA K139330

Nemzetközi kapcsolatok:

University of Minnesota • K.U.Leuven

Vállalati partnerek:

SOTE • Richter • Dealogic • Abylon Kft. • E-Group • Continental

HSNLab – Jövő Internet

A kutatócsoport tevékenysége:

A lendület pályázat az Internet megbízható működéséhez szükséges teljesen automatikus hiba-felderítő és javító mechanizmusok kutatásáról szólt. Olyan hálózati megoldásokat dolgoztunk ki, amelyek a jelenleginél rugalmasabb és magasabb szintű szolgáltatásokat tudnak nyújtani.

Eredmények:

Több nemzetközi díjat nyertünk, mint Google Faculty Award, konferenciák legjobb cikk díjai. Eredményeinkben távközléshez köthető aktuális műszaki problémákra javaslunk egyszerre elméleti és gyakorlati megoldásokat. Ezek erőssége a gondos mérnöki tervezés, a probléma hatékony matematikai modellezése majd analízise, és végül a szoftver fejlesztés, hogy az új megoldásainkat be tudjuk mutatni működés közben prototípusban. Analíziseinkben széles matematikai apparátust alkalmazunk a mérnöki problémák jellegétől függően, és előszeretettel dolgozunk együtt magyar matematikusokkal. Legjelentősebb eredményink gráfelmélethez, adtastruktúrákhoz, hálózattudományhoz és kombinatorikus optimalizáláshoz kapcsolódtak.

A közelmúlt projektjei:

Lendület • TÉT • OTKA

Nemzetközi kapcsolatok:

Technische Universität München (TUM), Németország

Vállalati partnerek:

Ericsson

SmartComLab – Hálózati szolgáltatások és IoT menedzsment

A kutatócsoport tevékenysége:

Elsődleges szakmai profilunk kommunikációs hálózatok és szolgáltatások vizsgálata és menedzsmentje. Laborunk munkatársai jelentős tapasztalattal rendelkeznek helyhez kötött és mobil kommunikációs hálózatok forgalmi monitorozásában, a monitorozási feladatok hardveres gyorsításában, hibaok analízisben, illetve hálózatok és szolgáltatások minőségének vizsgálatában. Mindezek mellett Internet of Things (IoT) platformokkal és ezek együttműködésével is foglalkozunk.

Eredmények:

Hálózati szolgáltatások területen

IoT menedzsment

Speciális infrastruktúra:

GPON hálózati infrastruktúra • Tektronix logikai analizátor • 4G LTE mini hálózat 1 bázisállomással, komplett core-ral

A közelmúlt projektjei:

H2020-Productive 4.0 • H2020-Arrowhead Tools

Nemzetközi kapcsolatok:

Lulea University of Technology, Sweden • ISEP, Portugal • Mondragon University, Spain

Vállalati partnerek:

IBM Zürich RL • NMHH • Aitia

CrySyS Lab

A kutatócsoport tevékenysége:

A laboratórium fő kutatási tevékenysége jelenleg 3 témakör köré csoportosul:

  1. kiber-fizikai rendszerek biztonsága,
  2. gépi tanulással kapcsolatos biztonsági és adatvédelmi (privacy) kérdések,
  3. a biztonság és a privacy közgazdasági elemzése.

Az (1) területen ipari automatizálási és folyamatirányítási rendszerek biztonságával, modern járművek és intelligens közlekedési rendszerek biztonságával, valamint az Internet of Things (IoT) biztonságával foglalkozunk. Ezen rendszerek közös jellemzője, hogy bennük a kibertér felől érkező támadásoknak fizikai következményei lehetnek, ami anyagi károkkal, környezeti károkkal, esetleg emberélet elvesztésének kockázatával járnak, ezért a biztonság garantálása fontos feladat. A (2) területen azt vizsgáljuk, hogy hogyan lehet a gépi tanulási módszereket biztonsággal és privacy-val kapcsolatos feladatok megoldására használni, illetve milyen biztonsági kockázatai vannak a gépi tanulásra épülő rendszereknek. Ezen belül kiemelt téma a federált tanulási algoritmusok biztonsága és az ellenséges bemenetek (adversarial examples) hatásának vizsgálata különböző gépi tanulási rendszerekben (pl. kártékony kód detekció). A (3) területen játékelméleti modelleket alkalmazunk a biztonsági és privacy problémák okának elemzésére, a különböző rendszerekben felmerülő ösztönző erők biztonságra gyakorolt hatásának vizsgálatára. A fentieken túl erős kompetenciával rendelkezünk az alkalmazott kriptográfia, a privacy-t erősítő technológiák, a kártékony programok elemzése, a reverse engineering, és az informatikai infrastruktúrák, hálózatok biztonságos üzemeltetése területén, beleértve az informatikai infrastruktúra automatizálás területét is.

Eredmények:

Speciális infrastruktúra:

IoT eszközök, PLC-k, ipari eszközök, szerverek • PIRAMID ICS/SCADA security testbed

A közelmúlt projektjei:

PrOTectME (EIT Digital) • H2020 MELLODDY • H2020 SECREDAS • H2020 SETIT

Nemzetközi kapcsolatok:

NTNU, Trondheim, Norway • KU Leuven, Belgium • INRIA Rhones-Alpes, France • University of California, Irvine, CA • New York Institute of Technology

Vállalati partnerek:

Microsec Zrt. • Tresorit Kft. • Ukatemi Technologies Kft.